Adıyaman Sohbet Odaları


Adıyaman Sohbet Odaları

Adıyaman Sohbet Odaları

– Türkiye’nin en uyumlu chat sohbet odalarında tüm adıyamanlılarla hemen sohbet etmek istemezmisiniz?

Adıyaman’ın Tarihçesi
Adıyaman, tarihin bilinen en eski yerleşim yerlerinden biridir. Adıyaman Palanlı Mağarasında yapılan incelemelerde kent tarihinin M.Ö. 40.000 yıllarına kadar uzandığı anlaşılmıştır.

Yine Samsat-Şehremuz Tepe’deki tarihi bulgulardan M.ö. 7.OOO yılına kadar Paleolitik, M.O. 5.000 yıllarına kadar Neolitik, M.Ö. 3.OOO yıllarına kadar Kalkolitik ve M.O. 3.0OO-1.200 yıllan arasında da Tunç Çağı dönemlerinin yaşandığı anlaşılmıştır. Bu dönemde bölge Hititlerle Mitannilar arasında el değiştirmiş ve Hitit Devletinin yıkılmasıyla (M.Ö. 1.200) karanlık bir dönem başlamıştır. M.Ö. 1.2OO’den Frig Devletinin kuruluşu olan M.Ö. 750 yıllan arası dönemle ilgili olarak yazılı kaynağa rastlanmamıştır. Ancak; bu dönemde yöre, Asur etkisine girmeye başladığından, Samsat’ta bulunan Asur mühürleri ve Kahta Eskitaş Köyünde bulunan Hitit Hiyeroglifi ile yazılmış kitabeler, Anadolu’daki tarihi silsilenin Adıyaman’da da aynen devam ettiğini, göstermektedir. Bu dönemde Adıyaman ve çevresinde Hitit Devletinin yıkılmasıyla ortaya çıkan Geç Hitit şehir devletlerinden biri olan Kummuh Devleti hüküm sürmüştür.

M.Ö. 9OO-70O yılları arasında yöre Asur etkisinde kalmakla birlikte, Asurlular tam olarak egemen olamazlar. 6. yüzyılın başlarından itibaren yöreye Persler hakim olur ve yöre Satrap’lar (Valiler) eliyle yönetilir. M.Ö. 334 yılında Makedonya Kralı Büyük iskender’in Anadolu’ya girmesiyle Pers’ler hakimiyetini kaybetmiş ve M.Ö. 1. yüzyıla kadar yörede Makedonyalı Selev-kos’lar hüküm sürmüştür. Selev-kos’ların gücünün zayıfladığı sıralarda, Kral Mithradetes l Kallinikos Kommagene Krallığının bağımsızlığını ilan etmiştir (M.Ö. 69).

Adıyaman Sohbet

SohbetVadisi.Com ile her zaman adıyamanlılarla özgürce chat sohbet yapabilirsiniz! Keyifli odalarımızda en güzel zamanlarınızı her zaman bizlerle geçirin, samimi odalarda özgürce chat sohbet edebilirsiniz, Kaliteli sitelerimizde hoş vakitler geçirmek için ne ücret nede üyelik yapmanıza gerek var. Gerçek bir ortam da kalıcı olarak her zaman burada güzel zamanlar geçirin kalıcı ortamlar da sende hemen yerini al kalıcı insanların bol olduğu bu serüvende kaliteli sohbet edilmektedir, bir çok kullanıcı burada sizleri bekliyor olacak gelin burada bizlerle birlikte güzel hoş vakitler geçirin ve en iyi şekilde burada bizler sizlerin dostları olalım, Kaliteli olarak sohbet sitelerine giriş sağlaya bilirsiniz, Kaliteli sohbet odaları.

Adıyaman Sohbet Odaları

Adıyaman Sohbet Odaları

1 Yorum

  1. ahmet

    9 Mart 2020 at 23:32

    keyifle zaman geçireceginiz bir yer

    Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir