İzmir Sohbet


İzmir Sohbet

İzmir Sohbet

Egenin incisi olan ve ücretsiz olarak her zaman hizmet veren İzmir Sohbet sitesine hepiniz davetlisiniz, Hoş geldiniz.

Tarihi araştırmalarda, Karataş’ın adı, ilk olarak 1880’li yıllardan itibaren duyulmaya başlamıştır. Mustafa Kemal Bulvarı yapılıncaya kadar sahip olduğu derin koy, doğal yapısı nedeniyle Körfez içinde adeta küçük bir sığınma limanı gibidir. Karataş kıyısının çok eski yıllardan beri tersane bölgesi olduğu ve 10. Yüzyıl’dan itibaren de Bizans donanmasına ait tesislerin bulunduğu ve birçok Bizans savaş gemisinin de burada yapıldığı bilinmektedir. Ayrıca İzmir Fatihi olarak bilinen Çaka Bey’in şehri aldıktan sonra donanmasını inşa ettirdiği tersanenin de burada olduğu kayıtlarda geçmektedir. Bu nedenle 1344 yılında İzmir’e saldıran Haçlı ordusu, şehri ele geçirdikten sonra öncelikle bu tersaneyi yakmıştır.

Bölgedeki tersane 1403 yılında Timur’un İzmir‘i almasıyla yeniden canlanmıştır. Buradaki tekne yapım işi yakın çağlarda Naldöken’e kayarsa da, dönemin gazete ve benzer kaynakları incelendiğinde, 1870’li yıllarda bile yelkenli tekne ve mavnaların yapıldığı görülmektedir. İzmir salnamelerine göre, Karataş’ta ilk yerleşimler ve konut yapımı, 1860’lı yıllarda başlamıştır. İlk yerleşimciler de Yahudi ve Rum ailelerdir. Ermenilerin de bulunduğu semtte, Müslümanların yaşama ortak oluşu 1900 başlarına dayanmaktadır. Bu dönemlerde kimsesiz Ermeni çocuklar için okul ve yurt yaptırılmıştır. 1830’lardan sonra Duatepe Mektebi olarak açılan okulda, Ermeni, Musevi ve Türk çocukları birlikte eğitim görmüştür.

Karataş’ın imara açılması, 1865 yılında gerçekleşmiştir. 1885’te Muhtarlık Teşkilatı’nı kurmak amacıyla yeniden düzenlenen İzmir mahalleleri listesine göre, Karataş’ta üç Yunan, üç Ecnebi, on bir Yahudi, 59 Ermeni, 31 Rum, 61 Müslüman yaşamaktadır. Bölge, bu dönemlerde sayfiye yeri olarak yerleşim göstermiş, imara açılması ve tramvay hattının yapılması ile nüfusu hızla gelişmiştir.

İzmir Sohbet Odaları

İzmirlilerle gerçek hayatta ve sanal hayatta Sohbet etmek için hemen sitemize katılın bura da birden çok kişi ile güzel zamanlar geçirebilir ve onlarla en iyi şekilde arkadaşlık ve dostluk edinebilirsiniz, SohbetVadisi.Com üzerinden tüm herkesle gerçek Chat yapabilir ve tüm aktivitelerinize yer verebilirsiniz, Kaliteli insanlarla bu odalar da en iyi şekilde hizmetler alabilir ve sonsuza dek aramızda olabilirsiniz.

İzmir Sohbet

İzmir Sohbet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir